X Egeçev Temel Atma Töreni

Karşıyaka'da çöpe cam atılmayacak

Karşıyaka'da çöpe cam atılmayacak Geri

Camları çöpe atana ceza

Çevreci ve doğa dostu projelerle dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması için örnek bir karara imza attı. ÇEVKO ve Anadolu Cam ile protokol imzalayan belediye, cam atıkların çöpe atılmaması için -Türkiye’de ilk kez- Meclis Kararı alacak. Uymayanlara ceza kesilecek. Başkan Akpınar “Cam, yüzde 100 dönüştürülebilen tek madde. Çöpe değil, kumbaraya atılmalı” dedi.

MECLİS KARARI İLE YASAKLANACAK

Doğa dostu projelerle örnek olan Karşıyaka Belediyesi, cam atıkların kaynağında ayrı toplanması konusunda da öncü oldu. ÇEVKO ve Anadolu Cam ile protokol imzalayan Karşıyaka Belediyesi, cam ambalaj atıklarının çöpe atılmasını yasaklayarak ceza uygulaması başlattı. Protokol kapsamında, Türkiye’de ilk kez Karşıyaka Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması için meclis kararı alacak. Karara uymayanlar için Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulanacak.

HER 200 METREYE CAM KUMBARASI

Gondol Cafe’de düzenlenen ‘Cam Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması Projesi’ imza törenine belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Anadolu Cam Sanayi’nin ve ÇEVKO Vakfı’nın yetkilileri katıldı. İmzalanan protokol kapsamında, ilçe genelinde bulunan 100 adet cam kumbarasının sayısı da 250’ye çıkartılacak. Karşıyakalılar, her 200 metrede bir kumbaralara ulaşabilecek. Yakın zamanda mobil uygulamalar sayesinde, kumbaraların yeri ve doluluk oranı da vatandaşların hizmetine sunulacak.

Karsiyaka_3365“GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜYÜZ”

Geri dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Gelecek kuşaklara daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için çalışıyoruz. Bu güne kadar Güneş Tarlası Projemizi hayata geçirerek, hizmet binalarımızı temiz enerji ile tanıştırdık ve yılda 420 bin liralık tasarruf sağladık. Kentin en işlek noktalarına Atık Getirme Merkezleri kurarak, yerinde dönüşümü teşvik ettik. Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi inşaatımız bitmek üzere. Şimdi de cam geri dönüşümünde Türkiye çapında öncülük ediyoruz” dedi.

“CAMLAR ÇÖPE ATILMAYACAK”

Camın, yüzde yüz dönüşebilen tek atık madde olduğuna dikkat çeken Başkan Akpınar “Artık Karşıyaka’da camlar çöpe atılmayacak. Bugün imzaladığımız protokol kapsamında cam atıkların geri dönüşümü için yürüttüğümüz projenin sınırlarını genişlettik ve farkındalık yarattık. Halkımızın da duyarlılık göstermesini ve sahip çıkmasını bekliyoruz. Cam atıklar konusunda yürüttüğümüz çalışmaları, en kısa sürede diğer atıklar için de başlatacağız” diye konuştu.

Galeri

Bizimle Çalışmak İstermisiniz ?