X Egeçev Temel Atma Töreni

HOREKA

HOREKA Geri

Cam ambalaj atıklarının daha fazla toplanabilmesi için bir inceleme  çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada cam ambalaj atıklarının, tüketildiği yerler incelenmeye çalışılmıştır.  Yapılan bu inceleme sonucunda cam ambalaj atıklarının yoğun şeklide Otel, Restarant ve Kafeteryalardan çıktığı anlaşılmıştır. Bu tespitin ardından bu malzemenin çıktığı yerlerin baş harflerinden ortaya çıkan HOREKA projesi ortaya çıkmıştır. Bu şekilde  HOREKA projesi ortaya çıkmıştır. Yapılan inceleme sonucunda HOREKA kapsamındaki işletmelerde maden suyunun yaklaşık %50'sinin, alkollü içeceklerin yaklaşık %70'inin ve cam şişede suyun yaklaşık %90'ının satıldığı anlaşılmıştır.

Bu tespitten sonra cam ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması konusunda HOREKA'larda yapılan çalışmaların arttırılmasına karar verilmiştir. HOREKA lara özel ekipmanlar ve bu ekipmanların toplanabilmesi için özel amaçlı araçlar tasarlanmıştır.

HOREKA sistemindeki işletmelerde yapılanma konusunda ÇEVKO Vakfı'nın büyük desteği olmuştur. Bu işletmelerde toplama işlemi ancak cam ambalajların toplanabilmesi için özel olarak yapılmış ekipmanlar ile yapılabilmektedir. Bu ekipmanların imal edilmesi ve kullanılması için ciddi destek olunmuştur. HOREKA projesi kapsamında işletmelerde sistem kurulduktan sonra ÇEVKO'nun bilgilendirme ekipleri gelerek otellerde bir eğitim ve bilgilendirme çalışması başlatmıştır. Bu çalışmalarda otel personeline otellerinde kurulan sistem hakkında bilgi verilmekte, cam ambalaj atığının diğer atıklardan ayrı toplanmasının neden gerektiği ve bunun sağladığı avantajlar aktarılmakta, ayrıca bu toplama ekipmanlarına cam dışı olan malzemelerin atılmaması (özellikle porselen tabak ve bardakların) gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu çalışmalar sonucunda Seferihisar Belediyesi bünyesinde bulunan otellerde çalışma tamamlanmıştır. Konak Belediyesi sınırları içinde olan oteller ziyaret edilmiştir. Ancak Konak Belediyesi bünyesinde bulunan otellerde cam toplama ekipmanlarının konulabileceği bir yer olmadığı için proje gerçekleştirilememiştir.

Kasım 2015'te  Turgutlu Belediyesi bünyesinde bulunan oteller ziyaret edilmiş ve Turgutlu'da bulunan otellerde HOREKA kapsamında toplama yapılması çalışmaları yıl sonuna kadar bitirilmiştir.

HOREKA projesi kapsamındaki çalışmaların Konak, Dikili, Aliağa, Foça, Seferihisar, Çeşme, Menderes, Selçuk, Kuşadası, Didim, Salihli  ve Söke ilçelerinde kademeli olarak devam ettirilmesi ve 2016 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. 

İletişim