X Egeçev Temel Atma Töreni

Geri Dönüşüm Projesi 2017'de Büyüyor

Geri Dönüşüm Projesi 2017'de Büyüyor Geri

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, ‘geri dönsün yaşam sürsün’ projesi kapsamında Kaydem plastik, Muzafferpınarbaşı ve ÇEVKO işbirliğinde Fethiye’deki tüm konteynırları iki katına çıkarıyor. Fethiye Belediyesi’nin diğer ilçelere nazaran geri dönüşüm konusundaki hassasiyetine dikkat çeken MuzafferPınarbaşı yetkilisi Ergin Erdinç, “Fethiye bu konuda çok duyarlı.

2016 yılında 11 aylık süreçte 5.200.755 kg ambalaj atığı toplayıp geri dönüştürdüklerini ifade eden Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mahmut Bayrakdar, bu sayede 18.818.000 KW elektrik tasarrufu sağlandığını söyledi. Toplanan geri dönüşebilir malzemelerin yıl yıl istatistiklerine bakıldığında toplanan geri dönüşebilir malzemenin her yıl arttığının altını çizen Bayrakdar, Cam şişe atığının toplanılması için bu yıl ayrı konteynırların oluşturulduğunu, aynı zamanda konteynırların 2017 yılında takriben 2 katına çıkacağını söyleyerek, “2016 Haziran ayında başlatmış olduğumuz geri dönüşüm kaynağında ayrı toplanmasıyla ilgili çalışmalarımızda ÇEVKO, Muzaffer Pınarbaşı ve KAYDEM firmalarıyla birlikte protokolü imzalamış bulunduk. O süreden sonra ilçemize yeni konteynırlar ve yeni ekipmanlar geldi. Bu sayede ambalaj atıkları toplama sisteminde kullanılan ekipmanlarımızı zenginleştirmiş bulunmaktayız. Bugün burada toplanmamızın amacı 2016 yılında yapmış olduğumuz çalışmaları değerlendirmek ve 2017 yılında yapılacak yeni süreçle ilgili çalışmalarımızı kamuoyuna duyurmak” diye konuştu.
 
“Toplama kapasitesini arttıracağız”
MuzafferPınarbaşı temsilcisi Ergin Erdinç ise, Fethiye Belediyesi’nin çevreye duyarlılığına dikkat çekerek, bu yıl konteynır artırımına gideceklerini söyledi. Erdinç, “Fethiye Belediyesiyle 2016 yılında başladığımız çalışmaların oldukça verimli geçtiğini vurgulamak istiyorum. Fethiye bölgesinde şuanda 2 adet toplama kamyonu, 20 adet kamyon kasası büyüklüğünde toplama ekipmanı 120 adet şişe görünümlü çam toplama kumbarası ve 125 adet de 1m³’lük toplama ekipmanıyla 2016 yılında toplama yaptık. 2017 yılında bu toplama kapasitemizi ekipman olarak arttırmayı hedefliyoruz. 2017 yılında yapacağımız yatırımlarla 300-400 kişiye 1 cam toplama ekipmanıdüşmesi hedeflenmektedir. Şuanda Türkiye ortalamasında yaklaşık 7 bin kişiye bir toplama ekipmanı düşüyor. Bugün 2016 yılının sonu itibariyle Fethiye’de 800 kişiye bir cam toplama ekipmanı düşmektedir. Bu çalışmalarımızın ilerleyen yıllarda da artarak devam edeceği görüşündeyiz. Biz firma olarak toplamda 35 adet belediyeyle çalışmaktayız. Fethiye Belediyesi’nin çevre duyarlılığının en yüksek belediyeler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten şehre geldiğimizde düzen, bakım, itina ve temizliği Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu tespit ediyoruz. toplama konusunda da belediyenin duyarlılığı, çalışan insanların, işletmelerin ve vatandaşların duyarlılığının da çok yüksek olduğunu vurgulamak isteriz. Fethiye örnek bir ilçe” dedi.


“Çevre konusunda gelişmiş bir belediye”
ÇEVKO Vakfı Ege Bölge SorumlusuMehmet Şentürk ise, “Fethiye Belediyesi’yle Mayıs 2016’da bir protokol imzaladık. Belediye bize bu konuda çok destek oldu. Türkiye genelinde 170’in üzerinde belediyeyle çalışmaktayız. Fethiye Belediyesi’ne ayrı bir önem gösteriyoruz. Çünkü burası hem konum itibariyle hem tarih, kültür itibariyle çok gelişmiş ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir belediye. Belediyenin bize bu konuda verdiği desteklerden ve önümüzü açtığından dolayı çok teşekkür ederiz. 2016 yılında gerek cam kumbarası, gerek ambalaj kumbaraları, gerek pet kafeslerle başladığımız çalışmalarla buradaki insanların bu konuya ne kadar önem gösterdiğini ve katılımın çok yüksek olduğunu tespit ettik. Bu bizim için oldukça olumlu bir gelişme. Bu ekipmanların dağıtımı devam edecek. Önümüzdeki sene içerisinde de belli planlarımız ve projelerimiz var” ifadelerini kullandı. 

KAYDEM Plastik Temsilcisi Kahrıman Tecer ise, Fethiye Belediyesi’nin güneş enerjisiyle çalışan çevreci bisikletlerle Türkiye’nin en çevreci belediyesi ödülüne layık görüldüğüne dikkat çekerek, 2016 yılında 250 adet olan cam atık ekipmanlarının 2017 yılında 500’e çıkartılacağına dikkat çekti.


Galeri

Bizimle Çalışmak İstermisiniz ?