X Egeçev Temel Atma Töreni

Geri dönüşüm için el ele

Geri dönüşüm için el ele Geri

"Çevreye karşı hassasiyetiyle herkesin gıptayla baktığı, Türkiye’nin önde gelen turizm şehirleri arasında yer alan, parmakla gösterilen doğa harikası cennet Marmaris, HORECA’ projesiyle, Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Gelecek nesillere daha güzel bir Marmaris bırakmak amacıyla, ambalaj, çevresel atık ve cam gibi malzemelerin geri dönüşümü için ilk adım atıldı"

Doğa harikası, cennet Marmaris’in yaşayanları da çevre duyarlılığı ve geri dönüşümde herkese parmak ısırtıyor. Çevreye karşı hassasiyeti ve sorunsuz altyapısıyla herkesin gıptayla baktığı Marmaris’te örnek projenin lansmanı düzenlendi.  Ambalaj, çevresel atık cam gibi malzemelerin geri dönüştürülmesi amacıyla, Türkiye bir ilk olan HORECA projesine, Marmaris Belediyesi,  ÇEVKO Vakfı ile birlikte lisanslı firmalar Mustafa Müdüroğlu Hurdacılık ve EGEÇEV Atık Yönetimi A.Ş imza attı. Ambalaj, çevresel atık ve cam gibi malzemelerin geri dönüşümü için,  ‘HORECA’  projesi için çalışma başlatıldı. Uzunyalı Mevkii’nde bir kafede düzenlenen basın toplantısında imzalanan işbirliği anlaşmasında,  en önemli görev Marmaris yaşayanlarına düşüyor. HORECA projesinin imzalanmasıyla işbirliği kapsamında atık oteller başta olmak üzere kafe, bar ve restoranların atıklarının ekonomiye kazandırılması için eğitimin yanında atık kumbaralar ve ambalaj atıklarının toplanması için araçlar temin edildi.

 “Türkiye’de bir ilk”

ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla, çevre duyarlılığı konusunda Marmarislilerin çok hassas davrandığı belirtti. İmzalanan anlaşmanın herkese örnek olacağının altını çizen Genel Müdür Atilla, Marmaris halkının geri dönüşümde Türkiye’de ilk 3’ün içinde yer aldığını söyledi.  Yaşar Nadir Atilla, bu konuda örnek projeleriyle herkese parmak ısırtacak hale gelmesinde Marmaris halkının ve Marmaris Belediyesi’nin çok önemli yere sahip olduğunu vurguladı.  Geri kazanım projesinin Marmarislilere büyük görev düştüğünün ifade eden Atilla, “Marmaris halkı geri dönüşümde ilk 3’te ama 3’üncü değil, bu projenin mimari Marmaris Belediyesi’dir. İmzalanan proje Tükiye’de bir ilk.  ÇEVKO olarak, 2017'de 656 bin ton ambalaj atığı topladık. 4 milyon 717 bin ağacın kesilmesini önledik. 3 milyon 644 bin metre küp depolama sahası yapımından Türkiye'yi kurtardık. 130 milyon litre fosil yakıtın tasarrufunu elde ettik. Bu proje ile hedeflerimiz büyük. Marmaris bütün Türkiye’ye örnek olacak. Çevre duyarlılığı ve geri dönüşümde Marmaris’in en ön sıralarda olduğunu biliyoruz. Bu projede bize en büyük gücü ve desteği verecek olan Marmarislilerdir” diye konuştu.

“Hedefimiz yüzde 80”

Egeçev Atık A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Urgen,  Marmaris'te geri dönüşümde yeni modelleri hayata geçirdiklerini belirtti. Türkiye’deki cam atıklarının yarısından fazlasını topladıklarını ifade eden Mustafa Urgen, "Kafe, bar ve restoranlarda daha fazla yüksek frekanslarda toplama yaparak fazla cama ulaşacağız. Türkiye'de camın yüzde 10'u toplanıyor. Marmaris'te hedefimiz en az yüzde 80. Çevre Bakanlığımız buradaki projeyi de yakından takip ediyor. Marmaris’te yapılan çalışmalar herkese örnek gösteriliyor. Amacımız herkese hizmet etmek. İlçe yaşayanlarının desteğini bekliyoruz" dedi.

“Marmarislilere ihtiyacımız var”

 Bu projenin insanlık ve doğa adına hayata geçirilmesi çok önemli olduğunu vurgulayan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise çevreye karşı hassasiyet belediyenin öncelikli işleri arasında yer aldığını söyledi. Gelecek nesillere yaşanabilir bir Marmaris bırakmak için doğayı korumanın en önemli görev olduğuna dikkat çeken Başkan Acar, “İlk defa Marmaris’te uygulanan örnek proje için bizimle işbirliği içinde olanlara şükranlarımız sunuyorum. İş ortaklarımızla birlikte olmaktan gurur duyuyoruz. Marmaris her zaman temizliğiyle övgüyle bahsedilen turizm şehridir. Marmaris halkının çok ciddi katkıları vardır. Buradaki en önemli etkenlerden biri de altyapıda eksiğimizin olmamasıdır. Bu konuda örnek bir şehirdir. Doğaya karşı hassas davranışımız takdir edilir. Marmarislilere ihtiyacımız var.  ÇEVKO’ya teşekkür ederim. İşbirliğimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Galeri

Bizimle Çalışmak İstermisiniz ?