X Egeçev Temel Atma Töreni

Çiğli'de Çevre Konulu Panel

Çiğli'de Çevre Konulu Panel Geri

İZMİR (İHA) - Çevreci politikaları ve çevreci uygulamalarıyla dikkat çeken Çiğli Belediyesi tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde, çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla "Dünya Çevre Günü" paneli düzenlendi. 
Çiğli Belediyesi sağlıklı kent ve yaşanabilir çevre oluşturulabilmesi adına birçok etkinliğe imza atmaya devam ediyor. Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde insan ve çevre ilişkisi masaya yatırıldı. Çiğli Belediyesi meclis salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre, Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Pala, Muzaffer Pınarbaşı Cam Şişe İşletmesi Firma Temsilcisi Ergin Erdinç, Atkasan Atık Değerlendirme Şirketi Genel Müdürü Alp Ertunga Ardeniz, Bitkisel Atık Yağ Firması Temsilcisi Hülya Gürcü katıldı. Panele İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu öğrencileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda çevre gönüllüsü vatandaş katıldı.
"ÇEVREMİZE DUYARLI OLMALIYIZ"
Panelde konuşmacı olarak söz alan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan "Çiğli Belediyesi olarak çevreyi korumak adına, vatandaşımızda çevre bilinci algısını oluşturmak için etkinlikler düzenliyoruz. Toplumun ve bireylerin bilinçlenmesi gerekiyor. Sadece yerel yönetimler çevre kirliliğinin önüne geçemez. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız" diyerek konuşmasını sonlandıran Başkan Arslan "Hepinize yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim" temennisinde bulundu.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VURGUSU
Çiğli Belediyesi "Dünya Çevre Günü" konulu panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ayşegül Pala çevre konusunda sürdürülebilirlik temasına dikkat çekti. "Bizim için çocuklarımız önemli biz bu dünyadan yaşayıp gittikten sonra gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak adına sürdürülebilirlik önemli rol oynamaktadır. Sürdürülebilirliğin üç ayağı bulunmaktadır bunlar sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliktir. En önemli olanı çevresel sürdürülebilirliktir. Bu sağlanmadığı takdirde diğer ayaklar ne kadar sağlam olursa olsun çatı çöker" dedi.
Atkasan Atık Değerlendirme Şirketi Müdürü Alp Ertunga Ardeniz ise Çevre ve geri kazanım konusuna değindi. Bu konuda halkın bilinçlenmesi adına yerel yönetimlerle iş birliğinin yapılması gerektiğinin önemini vurguladı. Panelin sonunda Başkan Hasan Arslan ve başkan yardımcıları konuşmacılara teşekkür ederek plaket ve çiçek takdim ettiler.
(MD-Y)

Galeri

Bizimle Çalışmak İstermisiniz ?